Náš příběh
Dětská skupina Myška, z.s. začal provozovat 2 dětské skupiny v Táboře od listopadu 2022. V lednu 2023 se přidala třetí dětská skupina. Úplný začátek byl velmi obtížný, ale postupem času jsme všem ukázali, že to myslíme vážně a ubíráme se slibovaným směrem. Během školního roku 2023/2024 došlo k přejmenování dětských skupin a také jejich financování, nicméně na běhu jednotlivých skupin se to nijak nepodepsalo. Došlo k mnoha personálním změnám. Montessori však stále zůstává. Můžete nás sledovat na Facebookové stránce Dětská skupina Myška, z.s. a na Instagramu.
Co nabízíme
Níže se dozvíte bližší informace, jak o u nás funguje a co můžete očekávat.
Stravování
Naše DS zajišťují dětem celodenní stravování vč. pitného režimu (voda, neslazený čaj, mléčné výrobky). Naším aktuálním dodavatelem je místní firma My bistro. Doporučili nám ji rodiče a jsme nesmírně rádi, že toto bistro je schopno vyhovět všem přísným požadavkům na stravu pro předškolní děti. Souzníme s jejich filosofií (biokvalita, lokálnost, pestrost, originalita). Jídelníček je plný zdravého, pestrého a zajímavého jídla. Samozřejmostí je dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné pečivo, luštěniny, maso, ale i sladká dobrota. Prostě vyvážená strava.
V rámci Montessori pedagogiky je dětem i u stravování dopřávána co největší míra samostatnosti a samozřejmě i dopomoci, je – li to nutné. Děti jsou vedeny k tomu, aby si řekly o pomoc, až zjistí, že to samy nezvládnou. Zapojení dětí do procesu příprav vede k většímu zájmu o jídlo samotné. Pomáháme jim vnímat míru. „Naliji si tolik, kolik vypiji. Přidám si, když cítím, že chci ještě.“
Děti do jídla nenutíme, ale pomáháme jim objevovat svět nových chutí a vůní – přivoní si, olízne lžíci/vidličku.
Zprostředkováváme dětem zásady slušného stolování svým příkladem – nápodoba chův, vysvětlování pravidel a ukazování správného držení příboru aj. Montessori aktivity nepřímo vedou ke správnému držení příboru. Prosíme o podporu jezení příborem také doma.
Není možné pro dítě přinášet vlastní stravu. Stejně tak není možné z hygienických důvodů odnášet jídlo z DS (např. při odchodu před svačinkou či obědem).
Strava je dětem podávána dle harmonogramu jednotlivých dětských skupin.
Prosíme, nedávejte dětem do DS žádné sladkosti (sušenky, žvýkačky, lízátka…) a nenechávejte je ani v boxu dítěte. Respektujte bezpečnost a snahu rodičů ostatních dětí minimalizovat sladkosti.
Aktivity
Aktivitami rádi dětem zpestřujeme jejich program v DS. Volíme je s ohledem na počet dětí a jejich věk. Např. starší děti navštěvují divadlo Oskara Nedbala a za mladšími dětmi přijede divadlo do prostor naší DS. Aktivity jsou zahrnuty v ceně. O všech aktivitách jsou rodiče informování.
- Výuka angličtiny s rodilým mluvčím
- Logopedická prevence s logopedkou
- Divadla
- Jump aréna, Safari herna
- Muzea a výstavy
- Dopravní výchova
- Hudební a výtvarný kroužek
- Exkurze, návštěvy odborníků u nás
- Výlety
- Spolupráce s knihovnou
- Seznamujeme děti s tradicemi
Prostory
Dětské skupiny se nachází jak v přízemí, tak v mezipatře a prvním patře budovy. Máme k dispozici dvoreček a v pronájmu zahradu.
Naše prostory jsou schváleny dle nejpřísnějších norem a legislativy ČR.
Pro pobyt venku využíváme dvoreček, zahradu, přilehlé parky a pískoviště.
Obrovským zdrojem informací, ale i zábavy je historické centrum s jeho kouzelnými odlehlými uličkami.
Registrace / zápis
Máte zájem se o našich službách dozvědět víc? Chcete k nám umístit svého potomka? ZDE je k vyplnění online registrační formulář. Vyplněním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Během 3 pracovních dnů vás budeme kontaktovat pro další postup.
Rezervace se stane závaznou ve chvíli uhrazení kauce ve výši 10 000,-/ podepsáním smlouvy/ dodáním všech potřebných dokumentů/ okamžitým nástupem a následným zaplacením poplatku za péči o dítě v DS.
Chcete si rovnou domluvit návštěvu? Kontaktujte telefonicky pana ředitele Šimona Paclíka 735 00 44 66.
Následujícím krokem po online registraci je často osobní setkání u nás. Na návštěvě si projdeme budovu, zodpovíme všechny vaše (mnohdy ještě nevyřčené) otázky, předáme potřebné informace/ dokumenty pro nástup dítěte a zjistíme bližší informace o dítěti (co jej uklidní, co rádo dělá atp.) Stáhnutím a vyplněním dokumentů pro zápis (smlouva, evidenční list, GDPR, vazba na trh práce) urychlíte celý proces přijetí.
V případě plné kapacity tvoříme pořadník. Jakmile se místo uvolní, kontaktujeme rodiče podle pořadí podané přihlášky. Děti mohou DS navštěvovat jako náhradníci. Docházku nezaručíme pravidelně, ale komunikujeme volná místa obratem.
Kritéria pro přijetí zatím nemáme. Preferujeme mladší děti (do 3 let), protože předpokládáme, že s námi déle zůstanou. Aplikace Montessori principů v domácím prostředí je obrovskou výhodou jako pro dítě, tak pro rodiče.
Adaptace
Ke zvážení, zda je vaše dítě zralé na docházku do dětské skupiny, vám pomohou tyto otázky:
- Zůstalo už bez rodičů a dobře to zvládlo?
- Chodí a vydrží hodinu jít (děti od 1,5 let?)
- Jsem připraven/a předat dítě „cizí“ osobě a budu v pohodě?
- Je dítě připravené jít spát až po obědě (dopolední spánek děti nemají).
- Chci a budu dítě dávat pravidelně minimálně 2x týdně do DS?
- Zvládne to i ze zdravotního hlediska, má běžně vyvinutou imunitu?
Tyto důležité otázky, resp. vaše odpovědi mají působit preventivně – zabránit nepříjemné zkušenosti dítěte mimo domov jen proto, že ještě není připravené.
Z počátku docházky se stává, že je dítě často nemocné. Na přechod do kolektivu jej můžete připravit otužováním (návštěvy kolektivů dětí i dospělých, kontakt se zvířaty, procházky za každého počasí, přiměřené oblékání…)
Děti s příznaky nemoci nepřijímáme/ posíláme do domácího léčení.
Doporučení (nejen) pro začátky docházky
Zajistěte si dostatek času na ranní loučení.
- Vytvořte si loučící rituál (např. plácnutí rukou, pusinka a jde se za chůvou).
- Adekvátně věku vysvětlete dítěti důvody, proč jde do DS (Např. vy jdete do práce vydělávat penízky. Ono si bude hrát s dětmi a vy zase přijdete.)
- Nedoporučujeme dlouhé ranní loučení. Sdělte svému dítěti, kdo a kdy si ho přijde vyzvednout. Volte klidný hlas. Pomůže to v důvěře dítěte. V případě potřeby si vyžádejte pomoc chůvy a odejděte.
- Připomínejte mu, že jste velmi rádi, že už chodí do „školky“, a že je to to nejlepší, co může v době, kdy jste v práci, dělat.
- Slibování materiální odměny, když zde vydrží a nebude plakat není rozhodně vhodné.